Някои от старите български обичаи са запазени и до днес в сватбените тържества. Дали ще спазите всички от тях зависи от Вас, а аз само ще опиша петте най-популярни:
Взимане на булката
Младоженецът, неговите родители и най-близки приятели отиват в дома на булката. Вратата на дома е залостена от нейните близки, които не пускат роднините на жениха вътре. Те затварят булката в една стая и подават от вратата само обувката ѝ, за да може младоженецът да я напълни с пари. Понякога обувката се връща няколко пъти, като с това се показва, че парите не са достатъчни, за да бъде откупена булката.
След като гостите са допуснати в къщата, младоженецът пръв влиза сам при своята бъдеща жена. Тя го закичва с цвете и остават за мъничко насаме. След това излизат при другите гости. Кумовете подаряват на булката букета ѝ, след което и те биват закичени.
Когато младоженците тръгнат от дома на булката, тъщата изсипва пред тях вода от менче.
Захранване на младоженците
Една от най-старите български традиции е майката на младоженеца да посреща младоженците в ресторанта с питка и мед (в някои райони има и втора купичка със сол). Пред официалната маса се постила бяло платно, което е посипано със здравец. Младото семейство застава в средата на платното. Свекървата чупи парченца от питката. Първата хапка се дава на булката за добре дошла в новото семейство. След това се захранва младоженецът и накрая кумовете. Хапките са потопени в мед – символ на сладките моменти в бъдещия семеен живот. Ако в ритуала присъства и сол, то първо се подават солените парченца.
Ритане на менчето
В менчето обикновено се поставя вода и бели и червени цветя. Бялото е символ на син, а червеното на дъщеря. Булката го рита и според обичая, каквото цвете се търколи най-далече –това ще бъде първородното детенце на младото семейство.
Разчупване на питката
Булката и младоженецът стоят с гръб един към друг и държат голяма питка над главите си. При специален сигнал двамата трябва да я счупят. Който вземе по-голямото парче, ще бъде господарят на къщата и ще носи парите в дома. По-малкото парче определя кой ще разпределя бюджета.
Ролята на кумовете
Кумовете са свидетелите на младото семейство и бъдещите кръстници на техните деца. Някога кумството се е предавало по наследство, но в съвремието това са най-добрите приятели. Още в началото на тържеството кумът вдига първия тост, произнася реч и води едно или повече хора.
По-късно вечерта кумовете участват в танцовия ритуал „кумова ръченица“, по време на който танцуват с двойка танцьори, като междувременно се опитват да откраднат или откупят от тях специалните награди – пищно украсено печено прасенце (пиле) за кума и сладка торта за кумата.
А в следващата статия ще ви разкажа за някои ритуали, които не са нашенски, но са навлезли в тържествата ни.
Поздрав най-сърдечен, Ели!